В деня на Черно море: Природозащитници подаряват шамандура на екоминистерството, искат Маслен нос да е резерват

Споделете в:

Днес е Международният ден на Черно море. В 9 ч. представители на екоорганизацията „Грийнпийс – България” и учени от Института по океанология към БАН внесоха в Министерството на околната среда и водите петиция за учредяване на първия изцяло морски резерват.

Петицията има искания също за политики за международно сътрудничество за опазването на Черно море и създаване на мрежа от строго защитени морски зони в 10% от българската акватория. Подкрепата към момента е от 15 000 души, предаде БНР.

Заедно с подписката, екомонистерството ще получи и специален експонат – шамандура, извадена от изоставена мидена ферма край Маслен нос. Районът е един от най-продуктивните екосистеми в Черно море.

В петицията се подчертава, че районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента 96% от зоната е поставена под натиск – дънно трапиране и драгиране, които са нелегални, посочват от организацията.

Според Стратегията на Европейския съюз за биологичното разнообразие, всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си.

Създаването на морски резерват ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини, пише още в петицията на „Грийнпийс-България“.

„Това е пословичен пример за това как всички институции игнорират морските проблеми. Въпросните шамандури са изоставени вече в продължение на 6 години и блокират светлината към морското дъно, отделя се микропластмаса от тях. Под водата има страшно много проблеми, които ние не забелязваме”, коментира в ефира на „Здравей, България” Мартин Томов от „Грийнпийс – България” пред NOVA.

ФрогНюз


Споделете в:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *