Кузман Илиев: От гледна точка на разходите Асен Василев прави мечтан бюджет
От гледна точка на разходите Асен Василев прави мечтан от всички бюджет – за всички по много. В приходната част обаче има „изстискване, много трудности за онези, които правят добавената стойност“, смята Кузман Илиев. По думите му, „когато започнеш панически да изпускаш бюджета“, предприемаш и „безумни данъчни, административни тежести, с които да напълниш хазната“.
„Дефицитът не само ще остане, той ще се увеличи. Буквално си купуваме време, което ще се върне на поколенията след това“, каза Илиев в предаването „Преди всички“ на БНР.
„Разбира се, че ще се отвори огромна дупка. За тази година ни се отваря дупка, а следващата година пак залагаме огромен дефицит. Няма логика в това. Не може в разходната част да раздуеш страшно много, а в приходната да кажеш – нямам представа, ако не ви харесват тези безумни идеи като данъци, орежете вие“, коментира Кузман Илиев.
„
Защо когато растем, правим дефицити? Няма логика“, посочи той.
Икономиката започва да буксува, започва да се забавя и има проблеми. Трябва да подпомагаме бизнеса да произвежда повече, подчерта икономистът. На този фон според него се създават само трудности.
Единият вариант според Илиев е „заради техните караници да се парират безумните идеи като това да се облага бакшишът, да се дебнем и да се портим“. Като друг вариант в настоящата ситуация той очерта „да има отпадане на дерогацията бързо, тук и сега“ при опасността Турция да затвори Босфора заради кризата в Близкия изток и горивата да скочат.
„Арабският свят целият е настръхнал срещу Запада и това, което се случва в Газа. Може да се окаже, че горивата са изключително скъпи. Какво ще стане в ситуация, в която горивата ги няма или са изключително скъпи? (…) Може просто да няма горива и цените наистина да изхвръкнат. Ние тези рискове не ги отчитаме. Играем много на дребно с икономическата сигурност на българите.“
„Такава сглобка съдържаше в себе си вътрешна непоносимост и невъзможност да съществува“, отбеляза още Кузман Илиев. Според него „това, което ги споява, е евроатлантизмът, но за пред нашите партньори“, а същевременно вътрешно всеки дърпа чергата към себе си.
Трябва да започнем да мислим за стратегически суверенитет. В следващите години голямото предизвикателство е да започнем да се отстояваме, заяви в заключение Кузман Илиев.
ФрогНюз