Съдебната реформа – що е то?
Целта на съдебната система във всяка държава е да осигури съхраняването на съответната обществно икономическа система посредством спазване на законите на страната, вкл. урегулиране на търговските, гражданските, административните, наказателните и пр. правоотношения.
В този смисъл правото и съдебната власт са консервативни, но и динамични системи, създаващи стабилност в отношенията и едновременно с това, отразяващи промените в обществените отношения, както и в нормотворчиството и правоприлагането.
Изхождайки от горното, с поставянето на т.нар. “съдебна реформа” като самоцел, се отклонява вниманието на гражданите на държавата от основните проблеми в съдебната система:
-липса на контрол върху съдиите и прокурорите;
-липса на хармонично законодателство;
-противоречие в съдебните решения по еднакви казуси;
-мудно правораздаване и пр.
Резултатът от тези проблеми е повсеместната корупция и липса на вяра в правораздавателната система. Това е един от основните елементи на унищожената държавност. Благодарение на липсващата държавност, използвайки като оръдие съдебната власт, управленският “елит”, по своята същонст- криминален, държи гражданите в подчиненост и извлича икономическия и градивния ресурс на нацията.
Не искаме да сме лоши пророци, но без справедливост в съда, обезправеният човек- жертва на престъпление, ще стане едновременно прокурор, съдник и палач.